Odszedł Profesor Ryszard Pado

Prof. dr hab. Ryszard Pado

Z żalem zawiadamiamy że dnia 22 listopada 2020 r. w wieku 83 lat, odszedł od nas

emerytowany Pracownik Instytutu Biologii, Uniwersytetu Pedagogicznego

Ś † P

Prof. dr hab. Ryszard Pado

Przez całe swoje dorosłe życie był związany z Uniwersytetem Pedagogicznym (wcześniej WSP i AP) w Krakowie. Związki z naszą Uczelnią rozpoczął jako student w 1955 roku, a następnie od 1960 do 2010 jako pracownik osiągnął kolejne szczeble kariery naukowej. Był stypendystą Fulbright Visiting Scholar Program, w ramach którego przez rok przebywał w USA, realizując swój program badawczy na Michigan State University. Jego oryginalne prace naukowe często były cytowane w naukowej literaturze światowej.

Był promotorem dwóch doktoratów i kilkudziesięciu prac magisterskich.

Jako sprawny organizator, przewodniczył wielu komisjom Rektorskim i Senackim, a także był Rzecznikiem Dyscyplinarnym dla Nauczycieli Akademickich. Pełnił wiele odpowiedzialnych funkcji i godności akademickich. Przez wiele lat był członkiem Rady Wydziału Geograficzno – Biologicznego oraz członkiem Senatu naszej Uczelni. Pozostanie w naszej pamięci jako człowiek życzliwy, sumienny i pracowity, znakomity nauczyciel akademicki, bez reszty oddany studentom i sprawom Uczelni.

W 1991 roku od podstaw zorganizował w Instytucie Biologii Zakład Mikrobiologii i przez prawie 20 lat był jego kierownikiem.

W latach 1985 – 1990 był Prodziekanem Wydziału Geograficzno – Biologicznego, a następnie w latach 1990 – 1993 pełnił funkcję Prorektora.

Wiele lat był Przewodniczącym Rady i Zarządu Dzielnicy III M. Krakowa.

Został uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski,

Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

Złotą Odznaką Zasłużony Dla Ziemi Krakowskiej oraz Złotą Odznaką Za Pracę Dla Miasta Krakowa.

Nabożeństwo żałobne odbędzie się 2 XII o godz. 13.00 na Cmentarzu Batowickim w Krakowie ul. Powstańców (nowa brama).

Rodzinie Zmarłego w tym trudnym okresie składamy szczere kondolencje

Dyrekcja oraz Pracownicy

Instytutu Biologii, Uniwersytetu Pedagogicznego