Przejdź do menu Przejdź do treści

Odszedł od nas dr Karol Dziubek

Z żalem zawiadamiamy
że dnia 16 kwietnia 2021 r. w wieku 78 lat, odszedł od nas

emerytowany Pracownik Instytutu Biologii, Uniwersytetu Pedagogicznego

Ś P

dr Karol Dziubek

Odszedł od nas naukowiec, wspaniały człowiek, który tworzył historię naszego Instytutu. Nauczanie było jego pasją i powołaniem. Po odbyciu nauki w szkole średniej, Liceum Ogólnokształcącym im. Bohaterów Westerplatte w Jabłonce, ukończył Studium Nauczycielskie, a następnie w latach 1965 – 1970 kontynuował naukę w naszej Uczelni.

Pracę magisterską „Płazy i gady pasma Babiej Góry” wykonał pod kierunkiem prof. Wł. Juszczyka. Jako pierwszy stwierdził występowanie w partii szczytowej Babiej Góry żmii zygzakowatej (Vipera berus L.). Do dziś jest to jedno z najwyżej położonych stanowisk tego gatunku w Europie. Jego pracowitość, zdolności i zaangażowanie spowodowały, że zaproponowano Mu pozostanie na stażu, a następnie na etacie w Instytucie Biologii.

Pracę  doktorską „Badania nad komórkami Gomori – pozytywnymi w kresomózgowiu żaby wodnej (Rana esculenta L.) w cyklu rocznym” wykonał w 1975 r pod kierunkiem prof. H. Lacha. Swoje późniejsze wieloletnie zainteresowania skoncentrował głównie na badaniu wpływu różnych czynników chemicznych i fizycznych na stężenie glutationu zredukowanego (GSH) i utlenionego (CSSG) w wybranych organach zwierząt.

Współpracował z wieloma krajowymi i zagranicznymi ośrodkami badawczymi. Był promotorem kilkudziesięciu prac magisterskich i dyplomowych. Jako autor i współautor opublikował ponad 120 oryginalnych prac naukowych.

Pozostanie w naszej pamięci jako człowiek życzliwy, sumienny i pracowity, znakomity nauczyciel akademicki, oddany sprawom Uczelni. Był bardzo odpowiedzialny i sumienny, miał bardzo dobry kontakt ze studentami, dlatego powierzano mu opiekuństwo roczników studiów. Był opiekunem zagranicznych praktyk studentów. Przy swojej pracowitości i erudycji był człowiekiem skromnym i uczynnym, lubianym i szanowanym przez studentów i pracowników Instytutu.

Za swoje osiągnięcia naukowe i dydaktyczne został uhonorowany Złotym Krzyżem Zasługi, Złotym Medalem za Długoletnią Służbę i Medalem Komisji Edukacji Narodowej, oraz wieloma nagrodami Rektorskimi m in. indywidualną Nagrodą Rektora III stopnia za całokształt pracy naukowo – dydaktycznej i organizacyjnej, a także zespołową Nagroda Rektora I stopnia za osiągnięcia naukowe.

Rodzinie Zmarłego w tym trudnym okresie składamy szczere kondolencje

Dyrekcja oraz Pracownicy

Instytutu Biologii, Uniwersytetu Pedagogicznego