Odszedł od nas Prof. dr hab. Wiesław Stawiński

Z żalem zawiadamiamy że dnia 18 listopada 2021 r. w wieku 93 lat, odszedł od nas

emerytowany Pracownik Instytutu Biologii, Uniwersytetu Pedagogicznego

Ś † P

Prof. zw. dr hab. Wiesław Stawiński

Odszedł od nas naukowiec, wspaniały człowiek, który tworzył historię naszej uczelni.

Był wieloletnim kierownikiem Zakładu Dydaktyki Biologii, pełnił funkcje zastępcy dyrektora Instytutu Biologii, prodziekana Wydziału Geograficzno – Biologicznego, był członkiem Senatu Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie.

W czasie wieloletniej pracy wypromował liczne grono doktorów,

doktorów habilitowanych i magistrów.

Wykształcił wielu nauczycieli, dydaktyków biologii,

stworzył Krakowską Szkołę Dydaktyki Biologii.

Dorobek Profesora Wiesława Stawińskiego zyskał uznanie dydaktyków w kraju i za granicą.

Z zapałem i pasją do pracy naukowej realizował swoje cele w licznych głównie zagranicznych publikacjach naukowych (360), które wzbogacają dydaktykę biologii oraz publikacjach książkowych dla studentów i nauczycieli, które pomagają studentom zdobywać wiedzę,

a nauczycielom w dokształcaniu i doskonaleniu się.

Jego liczne kontakty zagraniczne tak europejskie jak i światowe powodowały, że Krakowska Szkoła Dydaktyki Biologii była znana na wszystkich kontynentach.

Pozostanie w naszej pamięci jako człowiek życzliwy, sumienny i pracowity,

znakomity nauczyciel akademicki, oddany sprawom Uczelni,

lubiany i szanowany przez studentów i pracowników Instytutu.

Za swoje osiągnięcia naukowe i pracę społeczną został uhonorowany

Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski,

Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Został również odznaczony Orderem Treviranusa w Salzburgu, Złotą Odznaką Olimpiady Biologicznej i Złotą Odznaką Polskiego Towarzystwa Przyrodników im. M. Kopernika

oraz licznymi odznaczeniami uczelnianymi,

chociaż najbardziej sobie cenił Medal Komisji Edukacji Narodowej.

Cześć Jego Pamięci

Dyrekcja oraz Pracownicy

Instytutu Biologii, Uniwersytetu Pedagogicznego

Nabożeństwo żałobne odprawione zostanie w kościele pw. NMP Królowej Polski w Bielsku-Białej w dniu 24 listopada 2021 r. o godzinie. 12.30, po którym nastąpi odprowadzenie Zmarłego na Cmentarz Komunalny na Leszczynach.