Nowy grant w Instytucie Biologii

Niezmiernie miło nam poinformować, że Pracownik Instytutu Biologii, dr Jakub Oliwa z Katedry Genetyki otrzymał grant w ramach konkursu Narodowego Centrum Nauki MINIATURA 6.

Tytuł:

Ekofizjologiczne podłoże odpowiedzi stresowej epifitycznej paproci Platycerium bifurcatum (Cav.) C. Chr. na zanieczyszczenie dwutlenkiem azotu.

Numer projektu:

2022/06/X/NZ4/00546

Krótki opis:

Płaskla łosioroga (Platycerium bifurcatum) to paproć, będąca nie tylko popularnym gatunkiem ozdobnym, ale także cennym elementem bioróżnorodności lasów deszczowych wschodniej Australii oraz lasów Nowej Gwinei. Jest ona też unikalnym modelem do badań ekofizjologicznych, ze względu na budowę morfologiczną jak i przynależność do grupy ekologicznej epifitów. Naturalne stanowiska tego gatunku są narażone na znaczący wzrost zanieczyszczeń gazowych takich jak tlenki azotu, tlenki węgla czy metan, będących efektem pożarów lasów, pochodzenia antropogenicznego i naturalnego. Wysoki poziom tlenków azotu może negatywnie wpływać zarówno na morfologię jak i fizjologię roślin, poprzez bezpośrednie uszkodzenie liści oraz zaburzenia procesu wymiany gazowej.

Celem projektu jest określenie w jaki sposób zanieczyszczenie tlenkiem azotu(IV) wpływa na metabolizm fotosyntetyczny epifitycznej paproci P. bifurcatum, w tym efektywność reakcji fazy świetlnej fotosyntezy, wymiany gazowej oraz na skład barwnikowy liści. Ponadto przeprowadzona zostanie ocena stopnia dyskryminacji izotopu azotu 15N. Zaplanowane prace badawcze pozwolą oszacować stopień uszkodzenia komponentów aparatu fotosyntetycznego pod wpływem NO2 oraz określić krytyczne etapy łańcucha transportu elektronów jak również sprawdzić korelację pomiędzy stężeniem NO2 i czasem ekspozycji, a parametrami opisującymi fotosyntezę w warunkach krótkotrwałego stresu abiotycznego oraz bezpośrednio po ustaniu działania stresora.

Serdecznie gratulujemy!

fot. J. Oliwa