Przejdź do menu Przejdź do treści

Koło Naukowe „Biosfera”

 


Program „Studenckie Koła tworzą innowacje” – „Interaktywna Biosfera”

Program „Studenckie Koła tworzą innowacje” został ogłoszony przez Ministerstwo Edukacji i Nauki w celu udzielenia wsparcia w realizacji innowacyjnych projektów oraz podniesienia jakości działalności tych kół. Spośród 244 złożonych wniosków Ministerstwo Edukacji i Nauki zakwalifikowało do finansowania 128 projektów. Jednym z nich jest projekt „Interaktywna Biosfera” złożony przez Studenckie Koło Naukowe „Biosfera” działające w Instytucie Biologii.

Głównym celem projektu „Interaktywna Biosfera” jest stworzenie multimedialnego zielnika oraz udostępnienie go w przestrzeni publicznej za pomocą strony internetowej. W zielniku scharakteryzowane zostaną gatunki drzew, krzewów oraz roślin zielnych, dla których siedliskiem jest teren zielony sąsiadujący z budynkiem głównym Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, przy ulicy Podchorążych 2. Charakterystyka gatunków zawierać będzie informacje na temat ich potrzeb życiowych, znaczenia dla ekosystemu oraz ich współzależności z innymi organizmami. Charakterystyka roślin zestawionych w zielniku zostanie wzbogacona o zdjęcia, które będą aktualizowane przez cały rok trwania projektu. Zielnik ma zaprezentować tę część otaczającego nas świata jako nierozerwalną całość miejskiego ekosystemu. Wszystkie zebrane dane zostaną zaprezentowane na stronie internetowej projektu, a kody QR prowadzące do niej pojawią się na tabliczkach opisujących gatunek drzewa.


Konkurs fotograficzny: „Zamknięta rzeczywistość, otwarta świadomość”
Interesujesz się fotografią i przyrodą? Dobrze się składa, ponieważ dzięki temu masz teraz szansę na zdobycie nagrody pieniężnej. Koło naukowe przyrodników „Biosfera“ zaprasza do wzięcia udziału w II edycji konkursu fotograficznego, tym razem zatytułowanego „Zamknięta rzeczywistość, otwarta świadomość“.
W tej edycji konkursu chcemy zwrócić szczególną uwagę na to, że nauczanie zdalnie nie oznacza zamknięcia w świecie wirtualnym! Pokażcie nam jak w pandemicznej rzeczywistości dbacie o siebie i o przyrodę, jak cieszycie się pięknem otaczającej Was przyrody.
Wszystkie szczegóły dotyczące zgłoszeń prac konkursowych oraz nagród znajdziesz na załączonym plakacie oraz stronie FB koła naukowego „Biosfera”. Nie zwlekaj i już dziś obudź w sobie domowego przyrodnika!

Szczepienie na covid-19, czy jest się czego bać?

Zastanawiasz się czy dostępne szczepionki przeciwko covid-19 są bezpieczne? Doniesienia medialne nie ułatwiają Ci udzielenia odpowiedzi na to pytanie? Mamy na to sposób!

Koło Naukowe „Biosfera” zaprasza na wykład Pani Profesor Magdaleny Greczek-Stachury, w trakcie którego dowiesz się m.in.:

· jak przebiega cykl życiowy wirusa SARS-CoV-2,

· jak zachowuje się wirus SARS-CoV-2 w ciele człowieka,

· jakie metody leczenia stosuje się obecnie u osób ze zdiagnozowanym covid-19,

· jak działają szczepionki mRNA (Pfizer/BioNTech oraz Moderna), a jak szczepionki wektorowe (AstraZeneca),

· jakie są zalety i wady szczepionek przeciwko covid-19 dostępnych komercyjnie.

Wykład odbędzie się 28 stycznia 2021, o godzinie 17.00 w formie zdalnej, za pośrednictwem platformy Microsoft Teams. Dostęp poprzez łącze rozesłane drogą mailową. Zapraszamy!


Lab Rescue – adopcje zwierząt laboratoryjnych

Rozważasz przyjęcie do swojego domu nowego członka rodziny w postaci zwierzaka? Nie kupuj, adoptuj! Koło przyrodników „Biosfera” działające w Instytucie Biologii UP zachęca do zapoznania się z możliwościami adopcyjnymi oferowanymi przez fundację Lab Rescue.

Głównym celem fundacji jest współpraca z laboratoriami, które wykonują nieinwazyjne doświadczenia na zwierzętach, prowadzą na nich testy behawioralne lub po prostu posiadają nadwyżkę hodowlaną zwierząt takich jak: króliki, myszy, szczury oraz świnki morskie. Lab Rescue ratuje ich życie poprzez umieszczenie w domach tymczasowych, a następnie stałych. Każde zwierzę odebrane z laboratorium jest zdrowe, w pełni przebadane przez lekarza weterynarii. W domach tymczasowych zwierzęta są oswajane, aby następnie mogły trafić do nowych, stałych domów. Adoptujący mogą zgłaszać się do fundacji nie tylko z całej Polski, ale nawet z zagranicy. Pamiętaj, że taka adopcja ratuje życie!

Nasza koleżanka i członkini Koła – Paulina Likus – rok temu adoptowała dwie laboratoryjne świnki morskie. Dzięki niej, Lucuś i Glorcia zyskały nie tylko nowy dom, ale i kochającego, odpowiedzialnego opiekuna. Może i Ty chcesz ocalić zwierzęce życie? Jeżeli nie jesteś pewien czy dasz sobie radę, potrzebujesz dodatkowych wskazówek i porad, skontaktuj się z Pauliną pod adresem e-mail: paulina.lik@gmail.com lub napisz wiadomość poprzez profil FB Koła: https://www.facebook.com/knpupb.

Gorąco zachęcamy do wsparcia inicjatywy. Zwierzęta są tego warte!

 

 


Studenckie korepetycje z chemii

Chemia to dla Ciebie ciemna strona mocy? Dzięki pomocy studenckiego koła naukowego Biosfera, możesz w końcu „poczuć” chemię. W jaki sposób? Uczestnicząc w darmowych korepetycjach organizowanych przez członków koła!

Zajęcia odbywają się za pośrednictwem aplikacji MS Teams, w zespole „Studenckie Korepetycje z chemii”. Na zajęciach poruszane są zagadnienia zgodne z materiałem dydaktycznym realizowanym w trakcie kursów z chemii, w Instytucie Biologii.

Zajęcia prowadzą: Justyna Mikołajczyk (studentka III roku biologii) oraz Karolina Sąsiadek (studentka II roku biologii). Zajęcia odbywają się w poniedziałki o godzinie 18.00 oraz w czwartki o godzinie 9.00.

Osoby chcące dołączyć do zespołu, proszone są o kontakt z Prezesem koła Justyną Mikołajczyk, pod adresem: kolobiosfera@up.krakow.pl.